İran devlet medyası: Cumhurbaşkanı Reisi’nin helikopterinin yeri tespit edildi

İran devlet medyası, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin içinde bulunduğu helikopterin kaza yaptığını duyurdu. Helikopterin, Doğu Azerbaycan eyaletinde ‘sert iniş’ yaptığı belirtildi ancak Reisi’nin sağlık durumuna ilişkin resmi bir bilgi paylaşılmadı. IRNA, kazadan saatler sonra helikopterin yerinin tespit edildiğini duyurdu. Reuters’ın aktardığına göre, İran Kızılayı ise söz konusu iddiaları yalanladı.

Aynı helikopterde, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti ve Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim’in de bulunduğu ileri sürüldü. Konvoyda 3 helikopterin bulunduğu, bazı bakan yetkilileri taşıyan 2 helikopterin güvenli bir şekilde varış noktalarına ulaştığı bildirildi.

‘HAVA KOŞULLARI KÖTÜ’

İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, Cumhurbaşkanı Reisi’nin konvoyundaki helikopterlerden birinin sert iniş yaptığını doğruladı. Vahidi, kötü hava koşulları nedeniyle kurtarma ekiplerinin bölgeye ulaşamadığını dile getirdi.

Vahidi, şu ifadeleri kullandı: “Bugün, Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın huzurunda Kız Kalesi Barajı’nın açılışını yaptık ve Reisi ile beraberindeki heyet birkaç helikopterle geri dönüyordu, helikopterlerden biri kötü hava koşulları nedeniyle sert iniş yapmak zorunda kaldı. Havanın sisli olması nedeniyle kurtarma ekiplerinin kazanın yaşandığı bölgeye ulaşması zaman alabilir.”

HAMANEY: İŞLERDE AKSAMA YAŞANMAYACAK

Konuya ilişkin İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’den açıklama geldi. Hamaney, ‘Reisi ve beraberindekilerin selameti için herkesten dua istediğini’ duyurdu. Hamaney yaptığı konuşmada, “Yüce Allah’ın Cumhurbaşkanı ve yanındaki arkadaşlarını millete bağışlamasını umuyoruz. Herkes dua etsin. İran halkı endişelenmesin, ülkenin işlerinde herhangi bir aksama meydana gelmeyecektir” ifadelerini kullandı.

GENELKURMAY BAŞKANI’NDAN ‘SEFERBERLİK’ TALİMATI

‘Tüm imkanların seferber edilmesi talimatı verdiğini’ söyleyen İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri ise, “Cumhurbaşkanı Reisi’nin helikopterinin bulunması ve kurtarma çalışmaları için İran Ordusu ve İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun tüm imkan ve teçhizatları kullanılmalıdır” açıklamasında bulundu.

“Kurtarma ekipleri arama çalışmalarıyla meşgul ve bölge çok sisli, bu nedenle operasyon çok zorlaştı” diyen İran Sağlık Bakanı da, “Helikopterin bulunmasının ardından tıbbi prosedürleri gerçekleştirmek için ambulanslar ve doktorlar bölgede” ifadelerini kullandı.

HÜKÜMET SÖZCÜSÜ: HENÜZ HİÇBİR HABER YOK

İran Hükümet Sözcüsü Ali Bahaduri Cehrumi, Reisi’nin helikopterini arama ve kurtarma çalışmalarıyla ilgili henüz hiçbir gelişmenin olmadığını duyurdu. Sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada Cehrumi, kamuoyunun bilgi talebini karşılayacak herhangi bir gelişmenin bulunmadığını duyurdu.

Cehrumi, “Zor ve karmaşık koşullar yaşıyoruz. Cumhurbaşkanının helikopter olayına ilişkin son haberleri almak, halkın ve medyanın hakkıdır. Ancak kaza yeri ve hava şartlarının özel durumu göz önüne alınmalıdır. Henüz hiç yeni haber yok” ifadelerini kullandı.

‘KAZA BÖLGESİNDEN GELEN BİLGİLER ENDİŞE VERİCİ’

Reuters’a konuşan üst düzey bir yetkili ise, Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ın ‘hayatlarından endişe edildiğini’ dile getirdi. İsmi açıklanmayan yetkili, helikopterin dağlık araziden geçerken düştüğünü söyledi ve “Umutluyuz ancak kaza bölgesinden gelen bilgiler çok endişe verici” ifadelerini kullandı.

BEYAZ SARAY VE ABD DIŞİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’a konuya ilgili bilgilendirme yapıldığını duyurdu. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında da, ABD yetkililerinin, İran Cumhurbaşkanı Reisi, Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ve bazı yetkililerin de bulunduğu helikopterin İran’a olası sert inişine ilişkin raporları inceledikleri, gelişmeleri yakından takip ettikleri belirtildi.

Reisi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev (solda) ile birlikte bir barajın açılışını yapmak üzere sabah saatlerinde Azerbaycan’a gitmişti.

‘YOĞUN SİS NEDENİYLE HAVADAN KURTARMA İMKANI YOK’

Haberi, “Cumhurbaşkanı’nı taşıyan helikopter kaza geçirdi” başlığı ile okuyucularına duyuran Tasnim Haber Ajansı’nın aktardığına göre, helikopteri bulmak için İran Kızılayı’na bağlı kurtarma ekipleri, asker ve polis bölgeye sevk edildi. Kötü hava koşulları nedeniyle helikopterin konumunun henüz belirlenemediği kaydedildi.

Reisi’nin helikopterinin kaza yaptığını aktaran IRNA da, helikopterin ‘ormanlık’ alanda düştüğünü bildirdi. IRNA’nın haberine göre, bölgeye 16 kurtarma ekibi sevk edildi ancak elverişsiz hava koşulları nedeniyle operasyonun ‘zaman alacağı’ belirtildi.

Acil Durum Merkezi Sözcüsü ise, kaza bölgesine 8 ambulansın sevk edildiğini duyurdu ve şunları söyledi: “Yoğun sis nedeniyle havadan kurtarma imkanı yok.”

İRAN KIZILAYI: 40 ÖZEL KURTARMA EKİBİ KAZA YERİNE YAKLAŞTI’

İran Kızılay Başkanı Pir Hüseyin Kulivend ise arama kurtarma ekiplerinin Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ile diğer yetkililerin bulunduğu helikopterin kazaya uğradığı noktaya yaklaştığını söyledi.

Kulivend, basına yaptığı açıklamada, “Şu anda Kızılay’dan 40’tan fazla özel arama kurtarma ekibi arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler kazanın olduğu noktaya yaklaştı” dedi.

IRNA’ya göre kaza, Uzi ve Pir Davud köyleri arasındaki Dizmar ormanında meydana geldi.

ALİYEV: HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, ülkesini ziyaret ettikten sonra İran’a dönerken kaza yaptığı belirtilen Reisi için mesaj yayınladı. Aliyev, X’ten yaptığı paylaşımda, “Bugün İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile dostane bir şekilde ayrıldıktan sonra yüksek heyeti taşıyan helikopterin İran’da kaza inişi yaptığı haberi bizi ciddi şekilde endişelendirdi. Yüce Allah’a dualarımız Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyetledir. Komşu, dost ve kardeş bir ülke olan Azerbaycan her türlü desteği vermeye hazırdır” diye yazdı.

IRAK’TAN YARDIM TEKLİFİ

Irak’tan da arama-kurtarma çalışmaları için yardım teklifi geldi. Irak İçişleri Bakanlığı’nın, Reisi’ye ait helikopterin dağlık araziye düşmesi sonrasında Kızılay’a ve diğer kurumlara İran’daki arama çalışmalarına yardımcı olmaları talimatı verildiği belirtildi.

‘REİSİ İÇİ DUA EDİN’ ÇAĞRISI

Öte yandan FARS haber ajansı, İranlılara “Cumhurbaşkanı Reisi için dua edin” çağrısı yaptı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir